Často sa v slovenskom kontexte stretávam s tým, že mnoho ľudí nepozná, čo presne je Pilates – čo si pod tým majú predstaviť. Špeciálne muži si často myslia, že je to nejaké cvičenie určené len pre ženy. A ono sa to tak aj niekedy môže zdať, keď vidíte sály preplnené ženami, ale nie je to úplne tak.
Poďme pekne od začiatku…
Pilates je metóda navrhnutá mužom (Nemec) – Joseph Pilates – ktorý pôvodne vyvinul tieto cviky pre zranených vojakov v 1.svetovej vojne. Tieto cviky im mali pomôcť pri rehabilitácii, pri zlepšení držania tela a posilniť oslabené či zranené miesta. Časom sa tieto cvičenia modifikovali do formy, akú dnes poznáme pod názvom Pilates metóda. V r. 1920 sa pán Pilates totiž presunul do Ameriky, otvoril si štúdio v New Yorku, a jeho metódu si rýchlo osvojili tanečníci a atléti hľadajúci lepšiu silu tela a prevenciu pred zraneniami.
Základné zložky Pilates cvičenia:
SILA STREDU TELA (CORE)
Teda hlboké svaly brucha, chrbta a panvového dna. Ale tiež bedrá a sedacie svaly. Silný stred tela vedie k lepšiemu držaniu tela, efektívnejšiemu pohybu celkovo, a zníženej bolesti chrbta.
ALIGNMENT A DRŽANIE TELA
Pilates svojimi cvikmi podporuje optimálne narovnanie tela, čo zlepšuje držanie tela a zmenšuje nesprávne zaťaženie kĺbov a svalov. Je teda efektívne pri náprave muscoskeletálnych nerovnováh.
PREPOJENIE TELA A MYSLE
Vedomie vnímania pohybu a plná koncentrácia, nielen umožňujú správne prevedenie cviku, ale prinesú aj lepšie výsledky, či reset preťaženého nervového systému.
Druhy Pilates cvičení:
MAT PILATES – cvičenie na podložke, s využívaním váhy vlastného tela, príp.ďalších pomôcok ako závažia, expandre, overbally.
PILATES NA STROJOCH – reformer, cadillac, wunda chair, ladder barrel a pod., sú všetko prístroje, ktoré používajú určitú formu odporu a propriorecepcie, a sú tak veľmi efektívne pre budovanie sily a flexibility, a pri správnom vedení veľmi vhodné aj napríklad v rámci rehabilitácie.
Najčastejšie omyly vnímania Pilates cvičenia:
“Pilates je príliš ľahký. Alebo “je to len pre ženy.”
Pilates cvičenie sa môže zdať jemné, ale v skutočnosti je to výzva pre telo a myseľ, a to najmä pre ľudí, ktorým chýba flexibilita a sila stredu tela.
“Pilates nie je tak efektívny ako silové cvičenia.”
Pilates nie je schopný nahradiť cvičenie vo fitku alebo HITko, avšak určite zvyšuje výkonnosť a pomáha ti naučiť sa používať telo tak, aby si aj v ostatných druhoch pohybu, ktoré robíš, cvičil/a čo najefektívnejšie a s čo najmenšou šancou zranenia. Pilates vnímam ako dôležitý doplnok k tomu, čo robíš – čo sa týka ostatných druhov športu, koníčkov ale aj denných bežných činností.
“Je to len naťahovanie.”
Aj keď pilates v sebe zahŕňa strečing, je to oveľa viac než len to. Buduje svaly stredu tela, a zahŕňa cviky, ktoré zlepšujú silu a mobilitu celého tela.
Pilates je metóda navrhnutá pre kohokoľvek, keďže zaťažuje telo primerane, v jemnom tempe. U nás v slovenskom kontexte ho obľubujú hlavne ženy, ktoré vnímajú jeho benefity pre zdravie chrbtice, zlepšenie držania tela, získanie sily a flexibility, často mi spomínajú aj zlepšenie problémov s migrénami a psychickým preťažením. Ja som za to veľmi vďačná a milujem cvičiť so ženami – pre ich schopnosť prepojiť myseľ s telom a užívať si cvičenie v jeho rozmanitosti.
Avšak, rada by som prizvala do pilates sféry aj mužov. Samozrejme, že aj u nás si pilates obľúbili muži, ale je to určite menšie percento ako pozorujem v zahraničí. Pilates je definitívne cvičenie určené aj mužom. Nie je však cieľom robiť pilates pre pilates. Robte všetko ostatné čo vás baví a napĺňa. Pilates jednoducho vnímajte ako doplnok k vášmu životnému štýlu na to, aby ste mohli žiť v zdraví čo do najvyššieho veku. Aby ste svoje telo používali tak, že vás v jeden moment nezradí. A vravím o tele, ale aj o mysli. Milí muži, skúste pilates a dajte mi vedieť, ako vám toto cvičenie sedí či pomáha 🙂