Pravidelný pohyb a cvičenie je nesmierne dôležité pre naše zdravie a silu v každom životnom období, avšak týmto článkom by som rada motivovala práve ženy v období menopauzy a perimenopauzy, kedy môže žena pociťovať širokú škálu fyzických aj emocionálnych zmien. A práve cvičenie môže byť akási podpora v tomto transformačnom období.
Ja vnímam cvičenie ako priestor na vnímanie svojho tela a staranie sa oň. Ako prejav sebalásky, sebastarostlivosti. Naše telo je jediný domov, v ktorom skutočne musíme žiť do konca života. Moja obľúbená myšlienka je “podpor telo a ono podporí teba – v živote, v práci, vo vzťahoch”.
Aj keď sama ešte neprechádzam obdobím perimenopauzy, vnímam že toto obdobie je pre mnohé ženy veľmi náročné, a telo sa často začína správať inak ako sme zvyknuté. Môže nás to samozrejme vyhodiť z rovnováhy. Pomocníkov môže byť niekoľko, ja sa však zameriam na pohyb. Lebo verím, že ak by pohyb bol tabletka, predpisoval by sa každému, a to na denné užívanie.
Cvičenie v období menopauzy a perimenopauzy je naozaj veľmi dôležité a má mnoho výhod, ktoré sú už pekne podporené výskumami. Tu je niekoľko z nich:
Zlepšuje zdravie kostí
Počas menopauzy je znížená produkcia estrogénu, čo môže viesť k rednutiu kostí a zvýšenej náchylnosti na osteoporózu. Silový tréning a cvičenia, ktoré podporujú zaťažovanie kostí (napr. chôdza, beh, alebo silový tréning s váhami), môžu pomôcť zvýšiť hustotu kostí a znížiť riziko zlomenín.
Zlepšuje kardiovaskulárne zdravie
S poklesom estrogénu v menopauze sa zvyšuje riziko srdcových ochorení. Pravidelný aeróbny tréning zlepšuje zdravie srdca, znižuje krvný tlak a pomáha regulovať hladinu cholesterolu.
Podporuje duševné zdravie
Pravidelný pohyb zvyšuje produkciu endorfínov, “hormónov šťastia”, čo môže zlepšiť náladu, zmierniť príznaky depresie, úzkosti a stresu.
Zlepšuje spánok
Mnohé ženy počas menopauzy trpia problémami so spánkom, ako sú nespavosť a časté prebúdzanie. Cvičenie môže pomôcť zlepšiť kvalitu spánku tým, že reguluje hladiny hormónov a zmierňuje stres a vnímanie stresu.
Zvyšuje svalovú silu a vytrvalosť
Menopauza môže viesť k poklesu svalovej hmoty a zníženiu sily. Cvičenie s vlastnou váhou a so záťažou, pomáha udržiavať alebo zvyšovať svalovú hmotu, čo zlepšuje celkovú fyzickú kondíciu a vytrvalosť.
Pomáha udržiavať zdravú váhu
Pravidelné cvičenie zlepšuje metabolizmus a pomáha kontrolovať telesnú hmotnosť a predchádzať priberaniu.
Zlepšuje hormonálnu rovnováhu
Cvičenie pomáha udržiavať stabilnejšiu hladinu hormónov. Počas menopauzy a perimenopauzy dochádza k poklesu estrogénu, čo môže ovplyvniť náladu, spánok a metabolizmus. Cvičenie, najmä aeróbne aktivity, ako je chôdza, beh, cyklistika alebo plávanie, môže zlepšiť hladiny hormónov a pomôcť zmierniť niektoré nepríjemné príznaky, ako sú návaly tepla, úzkosť či depresia.
Verím, že tie ktoré sa pravidelne hýbete si týmto len potvrdíte, že robíte správne! A tie, ktoré len začínate, rada by som povedala – nikdy nie je neskoro! Naozaj. Tie benefity sa časom prejavia – minimálne na nálade, väčšej spokojnosti so sebou, a na stabilnejšej váhe a lepšej kondícii. Rada vás budem sprevádzať cvičením (ktoré sa opiera o Pilates princípy) krok po kroku na stránke www.flowandrea.com, kde nájdete aktuálne viac ako 40 profesionálnych videí pre začiatočníkov aj pokročilých.